Działalność gastronomiczna jest jedną z najbardziej wymagających gałęzi biznesowych. Oprócz tego, że wiąże się ona z dużymi nakładami finansowymi, to równocześnie podlega ona bardzo ścisłym regulacjom prawnym dotyczącym szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny. Do otwarcia własnej restauracji potrzeba wielu zezwoleń i dopełnienia szeregu formalności.
Przed otwarciem własnej restauracji największe znaczenie mają wymogi sanitarne. Lokal, w którym świadczone będą usługi gastronomiczne musi zostać zatwierdzony przez Sanepid. Dodatkowo przed rozpoczęciem pracy należy przygotować komplet stosownych dokumentów.
Należy pamiętać również o innych istotnych kwestiach, a mianowicie zezwoleniu na sprzedaż alkoholu, czy uzyskaniu odpowiedniej licencji na publiczne odtwarzanie utworów chronionych przez prawa autorskie.
Pomimo tego, że prowadzenie własnej restauracji nie jest łatwym przedsięwzięciem, to jest to biznes, który może dawać wiele satysfakcji.
Zamknięcie restauracji wskutek wprowadzenia lockdownu
Od grudnia 2019 roku świat zaczął mierzyć się z nowym zagrożeniem. Wtedy bowiem odnotowano pierwszy przypadek z infekcji spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. W ciągu kilku następnych miesięcy na całym świecie pojawiły się przypadki występowania choroby COVID-19, powodowanej wyżej wspomnianym wirusem. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego, rządu wielu państw zdecydowały się na częściowe, lub całkowite zamrożenie gospodarki, czyli tzw. lockdown.
Branża gastronomiczna, była jedną z tych gałęzi gospodarki, które ucierpiały na tym najbardziej. Ze względu na specyfikę bezpośredniej obsługi klienta, musiały zostać zamknięte jednakowo restauracje, ale także: kawiarnie, lokale typu fast food, bary mleczne, czy bary szybkiej obsługi. Zakazem prowadzenia działalności zostały objęte również placówki, w których serwowane były napoje podawane do konsumpcji na miejscu (bary, piwiarnie, winiarnie czy miejsca, gdzie można było spożyć soki owocowo-warzywne). Dozwolona była jedynie sprzedaż posiłków na wynos albo w ramach ich dostarczania pod wskazany adres. Wszystko jednakże musiało odbywać się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
Pomoc prawna kancelarii SMR-Law w przypadku zamrożenia gospodarki
Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej często niesie za sobą ryzyko bankructwa. Brak przychodów nie zawsze może oznaczać ulgi w płaceniu wymaganych składek bądź należności podatkowych. Jednak większość państw, które zdecydowały się na tak drastyczne środki jak zamrożenie gospodarki, umożliwiła skorzystanie ze specjalnych programów, mających na celu ochronę przedsiębiorców przed zamknięciem swojej własnej działalności na stałe. Jednakże takie rozwiązania niosą za sobą szereg skomplikowanych formalności, a w przypadku ich poprawnego wypełnienia niezbędna może okazać się pomoc prawnika.
Przedsiębiorcy niejednokrotnie sprzeciwiali się decyzjom o zamknięciu lokali gastronomicznych powołując się na akty prawne wyższego szczebla niż rozporządzenia. W tym wypadku również należało zadbać o to, aby ich interesy reprezentował doświadczony prawnik. W związku z tym warto zaznaczyć, że zespół adwokatów z kancelarii SMR-Law prowadzi swoją działalność między innymi w zakresie porad prawnych i usług dla firm oraz może reprezentować w sądzie podmioty ubiegające się o odszkodowanie z tytułu zamknięcia swojej działalności.